Tudod...olyan a kapcsa!

2015-11-05 11:23:35

Az a helyzet, hogy mi lányok, szeretünk fülbevalót viselni. Természetesen, a stekkerest mindenki ismeri, és tudja is, mi az, de a többi "lógós" fülbevalónk megnevezését már kevésbbé ismerjük Nyugi, ezzel nem csak Te vagy egyedül így :) Így most gyorsan képekkel illusztráltan összeszedtük Neked a leggyakoribb megnevezéseket, amelyeket klasszikus értelemben vett nemesfém ékszerek esetében használnak. 

1.) Francia kapocs, hagyományos patentzár, hátsó patent

hátsó patent, francia kapocs, patentzár

Lógós fülbevalók esetében ez egy klasszikusnak mondható zártípus, ami ráadásul Európában a legismertebb zártípus. Logikus, hogy rövid fülbevalóknál ezt nem lehet alkalmazni. Használata rém egyszerű: a hajlított kapocs pattintható be a fül mögötti hátsó részén, emiatt megbízhatóan, biztonságosan rögzül a fülbevaló. 

2.) Patent, Francia patent, orosz patent

francia patent orosz patent

Egy új alternatíva a hátsó patentre: rövid fülik esetén kiválóan alkalmazható, ráadásul a kapcsot elrejti a fülbevaló, ami tök jó, mert egyszerűen elegáns, főleg rövid fülbevalók esetén!

3.) Bedugós fülbevaló, stekkerzár, húzózár

stekkerzár, húzózár,bedugósA (66)

Ezt mindenki ismeri: gyakran használjuk. A fülbevalót átszúrjuk a fülcimpán, a kapcsot pedig egy pillangó/kerek alakú zárba szorítjuk. Na, pont ezért ennek a zárszerkezetnek még egy olyan nevet is adtak, hogy pillangókapocs. Sokan megbízhatónak tartják ezt a zárszerkezetet, bár én biztos vagyok abban, hogy Neked is volt már olyan, amit elhagytál egy pulóvel lehúzása közben... Temrészetesen, a zár feszességén, szorításán múlik minden. A kis fülbevalóknál használják ezt többnyire, de személy szerint Nekem van egy csipkés lógós fülbevalóm, aminek ilyen a kapcsa, ráadásul a valaha általam viselt bedugós fülbevalók közül ennek a legfeszesebb a zárszerkezete! Szerintem megéri kipróbálni! :) 

4.) Bekasztós, horogzár

_17A5127beakasztós horogzár

Ki ne hallott volna erről? Ezeket sokszor még bizsu ékszereknél is használják, de eredetileg ezüst fülbevalóknál fordult elő gyakrabban. Ami ilyen zárral elkészített fülbevalók általában alkalmi viseletűek, éppen azért, mert necces, hogy kicsúszik. Azért nagyon nem kell félni tőle, ha mégis: húzz rá egy stekkert, és biztos a helyén marad!

5.1) Karika fülbevaló, csőzáras fülbevaló

 klasszikus karikagyöngyifüli

 

Klasszikus karika fülbevalók többségében önmagába toljuk bele a vékonyabbik felet, olyan, mintha egy kis csőbe dugnánk azt - innen az elnevezés. Az önmagába záródó fülbevalók jók, megbízhatóak, ha nem egy pindurka hely van, amit éppen bedugsz a csőbe. Erre érdemes odafigyelni :) A duplagyöngyös fülbevalók kialakítása ugyanezzel a módszerrel van megoldva: egy szárat bedugsz egy lyukba. Sok ilyen duplagyöngyös fülbevaló esetében van némi szilikon anyag is abban a hátsó golyóban, amibe bedugod, így a szilikon még feszesebbé teszi a fülbevaló szárát, nem engedi azt kicsúszni. Nekem már van ilyen fülim, és egyszerűen imádom! Te is tudsz rendelni ilyet a képre kattintva.

5.2) Karika fülbevaló, francia kapcsos karika 

klaszsikus karika -francia kapocs

A karika fülbevalók másik kedvelt zárszerkezete a francia kapocs. Ennél a típusnál a fülbevalót miután átdugod, egy villazárba kell bepattintani a kapcsot. Pro és kontra: sokan szeretik, mert egyszerű kezelni, és tartósnak mondják, sokan pedig azért nem szeretik, mert szerintük a villazár nem tartja elég alaposan. Szerintem, ha még nem tapasztaltad, próbáld ki, te melyik oldalra állsz, Neked mi a véleményed a francia kapcsos karika fülbevalókról?

6.) Omega zár

omega zár

Nos, ez nem egy elterjedt típusa a fülbevalóknak. Inkább nagyobb méretű fülbevalóknál használják, amúgy szerethető darab, egyszerű a kezelése. A fülit csak átdugod, és a zárat felfelé pattintod, ami a fülcimpádhoz szorítja fájdalommentesen a fülbevalót. ez tényleg megbízható és nem utolsó sorban kényelmes zárszerkezet. 

7.) Átbujtatós zárszerkezet

átbujtatós

Meglehetősen modern, amit hosszabb lánc-szerű fülbevalóknál alkalmaznak. A fülit ahgy átdugod és áthúzod, saját súlya tartja meg. Csak alkalmi viseletre ajánlott, nem túl biztoságos, sőt sportoláshoz egyáltalán nem javasolt. Ha tutira akarsz menni, hútt át rajta egy stekkert, hiszen az ráfér, a fülcimpa mögött pedig nem is látszódik. 

Beszélhetnék még itt olyan zártípusokról, melyek klipszesek, srófosak (olyan, mint a stekkeres, csak menetes a vége, és csavarozni kell a zárszerkezetet, még nagyinak biztos volt ilyen tutibiztonságos fülije...) matricásak, mágnesesek, de ezek már kevésbbé ismertek, vagy kevésbbé használatosak. 

 

Remélem, mostmár Te is tudod a pontos megnevezéseket a fülbevalók zárjaival kapcsolatosan :)

Fülbevalónk töbségét, vagy hozzá hasonlókat találsz webshopunkon. Ha valamelyik tetszik, katt a képre, és nézd emg a kínálatot! :)

Legyen szép napod!

 

Xoxo, Bogi