Klasszikus kérdés az arany esetében, hány karátos?

2015-11-25 10:41:00

Klasszikusnak mondható kérdés az arany esetében a karátszám megállapítása. Mint ékszerüzletünket és webshopunkat megelőzően, egy évtizedre visszanyúló, mai napig működő szakmai tapasztalat áll kiváló kollégák körében, elmondható, megszámlálhatatlan esetben találkoztunk ügyfelekkel, akiknek nem volt teljesen érthető a karátszám jelentése. Ezt könnyű elmagyarázni bárkinek, hiszen nem túl bonyolult a dolog:

A karátszám az arany ékszerek esetében az ékszer anyagának aranytartalmát jelzi.

Színaranyból sosem készül ékszer. A színtiszta aranyból készülő ékszer ugyanis túlságosan lágy volna ahhoz, hogy tartósan viselhető legyen. Ezért, hogy keményebbé és ellenállóbbá tegyék, a színaranyhoz meghatározott százalékban más nemesfémet adnak. Ennek aránya határozza meg azt, hogy hány karátos az arany:

916 ezredrész (91,6%) színaranytartalom = 22 karát

750 ezredrész (75,0%) színaranytartalom = 18 karát

585 ezredrész (58,5%) színaranytartalom = 14 karát

375 ezredrész (37,5%) színaranytartalom = 9 karát

333 ezredrész (33,3%) színaranytartalom = 8 karátgyik-1

Az ötvöző fém ezüst, réz vagy palládium. Az ezekkel a fémekkel való keverés adja meg az arany színét, amely lehet sárga, vörös vagy fehér. Minden színárnyalatból bármilyen karátszámú ékszer készülhet, illetve bármelyik karátszámú és színű arany ékszert be lehet vonni más színnel. Például egy sárgaarany ékszert ha holnaptól fehérnek, vagy a mostani divat szerint rosé, azaz vörösaranynak szeretnénk látni, ma már megoldható.

Honnan tudjuk, hány karátos egy ékszer?

Szabad szemmel sokszor laikus nem tudja megállapítani, hogy hány karátos egy ékszer. Ehhez bizony vizsgálati eszközökre van szükség. Először is, egy lupe nevű kis nagyítóhoz, amibe szakszerűen belenézve, az ékszert kezünkbe fogva meglátjuk a pontos beütést. Már, ha van beütés. Hivatalosan, minden (1 gramm feletti) ékszerbe kell rakni fémjelet.

Ha mi ezt nem is, de ékszerbecsüsök, ötvösmesterek kitűnően meg tudják állapítani az ékszerek finomságát.

Figyelem! Sokszor kerülhet a laikus ember kezébe hamis ékszer, de erről majd egy későbbi blogbejegyzésünkben fogunk írni :) Mindenesetre, ha szabad szemmel is jól láthatóan van az ékszerben, általában pecsétgyűrűben a 14 K vagy 18K jelzés, azzal jobb óvatosnak lenni, és szakember véleményét kikérni, mielőtt akár 5.000Ft-ot vagy komolyabb összeget adnánk ki érte.

Hasonló, korábban készült blogbejegyzésünket itt olvashatod. De most kicsit mélyebbre evezünk, és számokat is mutattunk Nektek.

 

Remélem, ezekkel az infókkal több embernek segítettünk a karátszámok rejtélyét megfejteni :)